Код
104
Спеціальність/Освітня
програма (Спеціалізація)
Фізика та астрономія/Фізика та астрофізика
Форма здобуття
освіти
денна
Освітній рівень
Бакалавр
Ліцензійний обсяг
60
Кар'єрні перспективи
Основні зовнішні роботодавці:
- Інститут прикладних проблем механіки і математики імені Я.С. Підстригача Національної академії наук України. Випускники факультету у даному інституті працюють, в основному, в області астрофізики та теоретичної фізики.
- Інститут фізики конденсованих систем Національної академії наук України. Випускники факультету у даному інституті працюють в області теоретичної фізики.
- Львівський центр Інституту космічних досліджень Національної академії наук України та Державне космічне агенство України. Випускники факультету у даних установах працюють в області контролю та дослідження ближнього космосу (зокрема, інформаційна безпека України), а також за напрямом приладобудування для космічних апаратів та апаратурних наземних комплексів, що їх обслуговують.
- Фізико-механічний інститут імені В.Г. Карпенка. Випускники факультету у даному інституті працюють, в основному, в області експериментальної фізики, зокрема — фізики металів.
Внутрішні стейкхолдери:
- Астрономічна обсерваторія Університету. Більшість астрономів та астрофізиків цієї наукової установи закінчили фізичний факультет Університету. Обсерваторія є основною базою підготовки майбутніх астрономів кафедрою астрофізики Університету.
- Магістратура та аспірантура Університету, у яких випускники даної спеціалізації мають змогу продовжувати навчання з метою збільшення свого освітньо-кваліфікаційного рівня.
Отримана освіта дозволяє нашим випускникам освоювати суміжні професії. Зокрема вони стають фахівцями з розробки та впровадження методів захисту інформації; системними аналітиками та науковими експертами в банках, податкових інспекціях та в інших державних установах; системними адміністраторами комп’ютерних мереж, програмістами; науково-технічними експертами на підприємствах.
Особливості спеціальності
Випускники, що навчаються за даною спеціалізацією, отримають фундаментальні базові знання з:
- методики проведення фізичних експериментів та астрономічних спостережень, а також статистичної обробки їх результатів (експеримент та спостереження — основа фізики та астрономії);
- математичного аналізу та інших математичних дисциплін, оскільки єдиною мовою фізики є математика;
- знання операційних систем Linux та Windows, а також мов програмування С, С++, Python, оскільки сучасні вимоги до розв’язку актуальних задач фізики та астрофізики роблять необхідним наявність у випускників за даної спеціалізацією компетенцій з області інформаційних технологій;
- основ програмування, пов’язаних з а) застосування комп’ютерних чисельних методів для розв’язування актуальних задач фізики та астрофізики та б) з візуалізацією та аналізом отриманих результатів (сучасний рівень фізики та астрофізики вимагає максимального наближення математичної моделі відповідного фізичного явища, чи процесу до реального, що ускладнює системи рівнянь, які їх описують, а це, у свою чергу, вимагає застосування чисельних підходів до їх діагностики та моделювання);
- основ програмування, пов’язаних з роботою портів вводу-виводу та програмуванням мікроконтролерів, оскільки робота науковців в області експериментальної фізики та сучасної астрономії вимагає наявності цих компетенцій у випускників за даною спеціалізацією;
- абстрагування (виділення основних та другорядних факторів) при постановці задач з дослідження різноманітних фізичних та астрофізичних систем та об’єктів.
Студенти, що навчаються за даною спеціалізацією, отримують ґрунтовні знання в області фундаментальної фізики та астрофізики, необхідні для професій, пов’язаних з інженерною та експертної роботи, а також для продовження навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями “Магістр” та “Доктор філософії” за спеціальностями 104 та 105. Оскільки єдиною мовою фізики є математика, то навчання за даною спеціалізацією передбачає набуття студентами в процесі навчання ґрунтовних знань з математичних дисциплін. Сучасні вимоги до розв’язку актуальних задач фізики та астрофізики вимагають знань у бакалаврів даної спеціалізації з області інформаційних технологій. Зокрема, вони повинні бути добрими програмістами, які можуть бути розробниками модельних кодів, оптимізованих на швидкість виконання з оптимальним використанням комп’ютерних ресурсів (від персональних комп’ютерів та робочих станцій — до комп’ютерних кластерів). Також випускники за даною спеціальністю повинні вміти розробляти програмне забезпечення для роботи з приладами (використання портів вводу-виводу та програмування мікроконтролерів). Візуалізація та представлення отриманих результатів, а також робота в міжнародних колективах вимагає навиків роботи з відповідним програмним забезпеченням, а також ґрунтовних знань з англійської мови, які студенти отримують під час навчання за даною спеціалізацією (написання та захист курсових, навчальні практики, робота в міжнародних колективах). Таким чином, наявність всіх вищезгаданих компетенцій у випускників за даною спеціальністю дозволяють їм працювати не тільки в областях фізики та астрофізики, але й бути затребуваними спеціалістами як в області ІТ-технологій, пов’язаних не тільки з розробкою sofware, але й hardware, так і в професіях, які вимагають системного аналізу та експертизи.
Перелік конкурсних предметів (предметів національного мультипредметного тесту), вступних іспитів, творчих конкурсів
Українська мова *
0,3 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |
Математика
0,5 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |
Історія України
0,2 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |
або Іноземна мова
0,3 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |
або Біологія
0,25 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |
або Фізика
0,5 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |
або Хімія
0,3 | Вага предметів національного мультипредметного тесту, вступних іспитів, творчих конкурсів |